Kdyby mi před pár lety někdo řekl, že se SAMA a DOBROVOLNĚ pustím do čtenářské výzvy (článek tu), asi bych protočila oči a zakroutila nesouhlasně hlavou. Ale jak se říká „člověk míní, život mění“ a světe div se, já mám od ledna přečteno 9 knih! Pro někoho je to zanedbatelné množství, ale pro mě je to velké číslo. Asi jsem potřebovala trochu dospět a ke knížkám si najít cestu…
Tyto knihy mi zpříjemnily nejedna rána i večery:
- Kniha začínající stejným písmenem jako tvé křestní jméno ⇒ Léto modelky – Pavlína Pořízková
Ideální letní čtení, které přečtete jedním dechem. Kniha vypráví o patnáctileté nezkušené dívce, která se vydává roku 1980 do Paříže vyzkoušet si profesi modelky a splnit si tak svůj sen. Dívka postupně ztrácí iluze, zjišťuje, že modeling je jenom nablýskané pozlátko, za kterým stojí i falešné přátelství, vypočítavost, problémy s alkoholem, drogami apod. Tato kniha čerpá ze zkušeností Pavlíny Pořízkové, bývalé hvězdy modelingu.
- Kniha poprvé vydaná v roce 2016 ⇒ Bábovky – Radka Třeštíková
Kniha letošního léta, kdo by ji neznal… 12 příběhů, 12 ženských osudů, které se vzájemně prolínají a proplétají. Nechybí zde humor, ironie, láska, ale i napětí a hořkost. Bábovky jsou prostě ze života, nicméně kniha je čtivá a Radčin styl psaní vás rozhodně zaujme.
- Kniha, která byla zfilmovaná ⇒ Na západní frontě klid – Erich Maria Remarque
Remarque svou knihou poukazuje na to, jakých velkých škod se může válka dopustit na jednotlivcích, ale vlastně i na celé generaci. Hlavním hrdinou je Pavel Bäumer, který po dostudování naverbuje na popud svého učitele do první světové války. On a jeho spolužáci čelí drsnému válečnému prostředí – šikana, tvrdé výcviky, bojová střetnutí, utrpení, smrt svých přátel a neustálé obavy o život je provází každým dnem. Naivní chlapci plni iluzí tak zažívají tvrdý a nekompromisní střet s válkou…
- Kniha povídek ⇒ Zvěrolékař a kočičí historky – James Herriot
Jste milovníci koček stejně tak jako já? Pak je tato kniha právě pro vás! Zvěrolékař James Herriot zde vypráví kočičí historky, které zažil na vlastní kůži na anglickém venkově. Zároveň v knize popisuje svůj vřelý vztah ke kočkám jako k bytostem. Milé a zábavné čtení…
- Kniha přečtená za jediný den ⇒ Já o koze, on o voze… – Simona Monyová
U této knihy jsem se vážně zasmála. Muži a ženy jsou opravdu rozdílní. Monyová v této knize popisuje různé životní situace – vtipně, ironicky a s nadhledem.
- Kniha s číslem v názvu ⇒ Deset malých černoušků – Agatha Christie
Moje první detektivní knížka a musím uznat, že Agatha je opravdu královnou detektivek. Kniha je tak úžasně napsaná, že vás nutí obracet jednu stránku za druhou. Deset malých černoušků představuje deset hostů, odříznutých od okolního světa v luxusním sídle na ostrově. Jeden po druhým umírají, ale kdo je vlastně vrah? Tuhle otázku si budete klást až do poslední kapitoly, ve které vám Agatha bravurním způsobem představí vyšinutého vraha.
- Kniha o přátelství ⇒ Tři kamarádi – Erich Maria Remarque
Kniha o přátelství a lásce, o poválečné krizi, o lidech poznamenaných válkou. Ústřední hrdinové – Robby, Otto a Gottfried se stali během války přáteli na život a na smrt. Ve válkou poznamenaném Německu se snaží uživit vlastní autodílnou a občasným taxikařením. Jejich životy zkříží dívka, do které se jeden z nich zamiluje. Jejich láska ale musí čelit nástrahám, které život přináší. Kniha se nese v pochmurném duchu, ale i tak stojí na přečtení. Remarque zde ukazuje přátelství jako jedinou hodnotu, která přetrvává celý život.
- Populárně naučná kniha ⇒ Ve rtěnce je olovo – Gillian Deacon
Gillian se ve své knize zamýšlí nad používáním kosmetiky (množstvím používaných produktů) a jejím chemickým složením. Upozorňuje na možná rizika, která nám hrozí a zároveň uvádí vhodné přírodní alternativy. V knize najdete také návody na přírodní produkty, které si můžete vyrobit i vy. V závěru knihy se můžete poučit o nejhorších chemikáliích, užívaných v kosmetickém průmyslu.
- Kniha od autora mladšího 30 let ⇒ Deník – Anne Frank
Příběh Anne Frankové patří k jednomu z nejznámějších z období holokaustu. Deník si Anne vedla po celou dobu, než ji odvlekli do koncentračního tábora. Líčí v něm jednotlivé dny, které trávila se svoji rodinou a známými v úkrytu v zadním domě. Také zde popisuje ovzduší, které v domě panovalo, vztah se svojí matkou a první momenty sbližování s chlapcem. Někoho tato kniha zklamala, pro někoho byla nudná. Pro mě to byl silný příběh plný emocí…
A jaké jsou vaše oblíbené knihy? Dejte mi prosím tipy, zbývá mi ještě 11 knih do dokončení čtenářské výzvy! 🙂
Speak your mind ( 4 )
Patrik Hartl napsal dve knihy, jsou to oddechovky, jen tedy obcas takove vulgarnejsi slovo, vice sexu, no, asi to nesedne vsem. Ale i vtipne. Cte se samo, takze to by byly dva snadne zarezy. Hodne zdaru:-). M.
Moc děkuju za tip, o Hartlovi už jsem slyšela! 🙂 Zařadím ho do zadání “kniha od českého autora”. 🙂
ahoj, napadá mne sousty knih, které bych doporučil, jsou to převážně mé srdcovky, Tulák po hvězdách, Spolčení hlupců, Tracyho tygr, Na východ od ráje, Jak jsem se stal hlupákem, nebo knihy Bohumila Hrabala ty miluji. snad jsem pomohl tak mnoho štěstí v plnění, také se o to snažím 🙂
Pavle, díky za tipy! Knihy vypadají zajímavě. Nejvíc mě asi zaujal Tulák po hvězdách… 🙂
A přeju hodně štěstí ve výzvě!