Víte, že se každý rok u nás vyprodukuje více než 3 miliony tun směsného komunálního odpadu? Přičemž přibližně 40% tohoto odpadu tvoří bioodpad, což je poměrně velké číslo! Ten by mohl být vytříděn a využit na výrobu bioplynu, elektrické energie a kompostu.
Myslím, že v dnešní době není třídění bioodpadu otázkou, “zda k tomu máme podmínky”, ale “zda bioodpad vůbec třídit chceme”!
Nejprve si ale pojďme říct, co to ten bioodpad je. Je to biologicky rozložitelný odpad, který podléhá aerobnímu a anaerobnímu rozkladu, tedy za přístupu a bez přístupu kyslíku.
Do bioopadu patří: zbytky ovoce a zeleniny vč. citrusových plodů, odpad ze zeleně v domácnosti, skořápky od vajec a ořechů, zbytky pečiva a obilnin, kávová sedlina vč. filtrů, čajové sáčky, papírové kapesníky, ubrousky, zbytky vařených jídel, jako jsou např. brambory, rýže, těstoviny, knedlíky apod., stará zemina, popel ze dřeva, plevel, tráva, listí, větvičky, piliny, hobliny, kůra, peří, chlupy, vlasy
Do bioodpadu nepatří: živočišné zbytky (maso, kosti, kůže), oleje a tuky, uhynulá zvířata, biologicky nerozložitelné a ostatní odpady (papír, plasty, sklo, kov…), nebezpečný odpad
Takhle třídíme při vaření my! A není to žádná fuška…
A jak vlastně můžeme s bioodpadem naložit? Možností je několik:
1. Třídit bioodpad do kompostovatelných sáčků do odděleného a dobře odvětraného koše
Koše lze zakoupit na internetu např. u EKONÁKUP, kde dokonce nabízejí i sety (koš + kompostovatelné sáčky) nebo v Ikee. Ceny košů se pohybují kolem 100 Kč a výše, což není nějak závratná částka. Navíc se jedná o jednorázovou investici. 😉 Takto vytříděný bioodpad můžeme uložit buď do domácího kompostéru, na zahradní kompost a nebo do hnědých popelnic s nápisem bioodpad.
odvětrávaný koš BioMat AirBox 8 l z ⇒ www.ekonakup.cz
2. Vermikompostování
…se stává čím dál tím více oblíbenějším způsobem, jak nakládat s bioodpadem a ještě z toho vytěžit to nejcennější. Při vermikompostování se využívá schopnosti kalifornských žížal přeměnit bioodpad na velmi kvalitní organické hnojivo – tzv. vermikompost. Ten můžeme použít na přihnojení pokojových nebo venkovních květin a ještě ušetříme za nákup hnojiva. Tomu říkám dokonalý koloběh!
Vermikompostér můžeme umístit např. na balkoně, v kuchyni nebo jinde uvnitř bytu či domu. Důležité je zajistit optimální teplotu (mezi 15-20°C) a správnou vlhkost substrátu. Je nutné vyhnout se přímému slunci, které by způsobilo odpařování a přehřívání. Samotný vermikompostér si můžeme vyrobit svépomocí např. podle tohoto videa nebo se zúčastnit worshopu v Kokoze. Holky z Kokozy používají na výrobu vermikompostéru kbelíky od barvy, čímž ještě podporují recyklaci – palec nahoru! 🙂 Další informace o vermikompostéru a jeho užívání naleznete tady.
Posledními možnostmi, jak třídit bioodpad jsou 3. zahradní kompostéry a v některých městech i komunitní kompostéry, které slouží domácnostem z více domů v okolí.
No a abych vás pořád jenom “nekrmila” suchou teorií, bylo by ode mě fér vám říct, jak jsem na tom s tříděním já. Bioodpad třídím/e teprve asi měsíc, ale rozdíly jsou vidět hned. Dříve jsme naplnili normální koš na směsný odpad ve 2 lidech během chvíle a byly dny, kdy jsem chodila vyhazovat koš klidně i po 2-3 dnech. Nyní se interval posunul cca na 1 týden (i déle) a to i u bioodpadu. Třikrát hurá! Věřím, že se do budoucna zapojíme i do vermikompostování a z bioodpadu vytěžíme maximum. Tenhle koloběh mě prostě nepřestává fascinovat! Žížaly jsou holt geniální!
Pokud jste se zdárně prokousali mým článkem až na konec, zasloužíte si medaili! 🙂 😀 Nejsem ekolog ani člen green peace, jak se možná zdá, ale pouze se snažím být ohleduplnější a šetrnější k přírodě. Doufám (a byla bych i ráda), pokud bioodpad ještě netřídíte, kdybyste nad tím aspoň popřemýšleli. Ono totiž máme přírodě co vracet… 🙂
Tak hezký pátek a užijte si víkend! 🙂
Speak your mind ( 7 )
U nás doma tedy třídíme jen papíry, plast a sklo, ale zase jsme pečliví. Také schovávám skořápky od vajíček pro pána, od kterého si je kupujeme – mele je potom slepičkám do jídla, aby měly víc vitamínů. Stranou dáváme i víčka, ty zase nosí přítel do práce, kde je sbírají na nějaké nemocné dítě. Celkově mám pocit, že jsme docela uvědomělí, protože v mém okolí znám hodně lidí, kterým je zatěžko třídit i plast.
Nedávno jsem ale docela narazili, když jsem přemýšlela, co se starými laky na nehty. Je to nebezpečný odpad? Nějak se mi příčí hodit je prostě do koše.
Péťa (www.petiiinka.blog.cz)
To je dobře, jen tak dál! 🙂 A staré laky na nehty patří do směsného odpadu. 😉
Ty jsi suprová 🙂 My máme na zahradě kompost, ale je pravda, že ne vždycky tam skončí všechno, co by mohlo. Ale opravdu mě překvapily ty papírové kapesníky, ubrousky a čajové sáčky.
Sweet Life with Lena
Kompost chválím! 🙂 Ono jde spíš o zvyk, stačí si na to dávat nějakou chvíli pozor a pak už to půjde samo. 🙂
Tak to je parada, super vychytavky. M.
To jsem ráda, že se líbí! 🙂
Lovely post!!
check out my blog + follow back?
xo,
Jess | wildvagabondss.blogspot.com